Ja, jag vet att jag är gnällig, inte så lite heller för den delen. Lovar att bättra mej, men just nu känner jag mej bara så fruktansvärt ful och värdelös!
Känns som att hela min mage har blivit blå(det är så satans fult!!!) och som att resten av kroppen har åldras ett par tre decennium.
Har precis gått loss med dammsugaren och är helt färdig.. :( Känner mej handikappad till tusen med andra ord....!
-------------------------------------------------------------------------
Det var riktigt mysigt att gå på bio, filmen var väldigt lik den första, men den är ju bra så vi gillade den. Jag fick sjukt ont i ryggen såklart, det förstörde en hel del(gnäll, gnäll...).
Är det några småbarnsmammor som läser min blogg? har en fråga till er som jag gärna vill ha svar på. Vad tyckte/tycker ni om att vara mammaledig? Blir det drygt å ensamt i längden eller är det fullt upp hela tiden?
Sofijj familjeliv
12 januari 2008 18:19
mina tankar om mammaledighet vill du nog inte höra....
Ida (solen82 från FL)
13 januari 2008 18:30
Hej läser din blogg dagligen och gillar den, känner samt igen mig i mycket :-D
Jag är ju småbarns mamma som du vet och ska ju ha liten till i april.
Med Wictor började jag hoppa in och jobba när han var 3,5 månad och fick fast när han var 6 månader och jobbade 50%.
Saknade vuxenkontakten jättte mycket och hade inte några direkt kompisar som oxå var mammalediga.
Denna gången ska jag försöka njuta och stå ut till de goa månaderna (enligt mig) kommer vid sådär 7 månader :-D
Fråga om det är ngt :-D
kram!

kisse
15 januari 2008 15:13
ha ha jag har fastnat i din blogg... ännu en till kommentar... jag är en ganska rastlös människa som var trött på att gå hemma redan under graviditeten pga att jag blev sjukskriven ganska tidigt pga foglossning. jag tycker det är lite tråkigt att vara hemma nu åxå även om jag njuter av att vara med min son hela dagarna men jag saknar även mitt jobb. Ibörjan hann jag ingenting hemma, första två månaderna var bara att ta hand om bebisen att ha en sak inbokat tex. väga och mäta på bvc tog hela dagen och all energi, var helt slut efter det. Visserligen hade min son kolik och vi fick inte sova på nätterna men dagarna bara svichade förbi. vid tre månader kunde vi börja göra något utan att hela dagen måste struktureras upp och nu vid fyra månader kan vi improvicera ganska så mycket. det blir roligare och roligare för varje dag men för att det ska vara riktigt roligt vill jag ha något inbokat varje vecka, träffa lite folk, göra något, annars kommer jag bli tokig på att gå hemma tills han är ett år...sedan ska min karl vara hemma. Njur av din sista tid som gravid i alla fall även om dte är jobbigt nu på slutet för sedan saknar man den där magen lite, även fast man har bebisen och kan nnjuta av den så saknar man dte där sprattlet i magen :) nu fyra månader efter så saknar jag min gravid mage och blir smått avundsjuk på andra gravida :)
http://kissegirl.bloggagratis.se
Knasan
23 februari 2008 11:36
Hej!
Jag älskar att vara mammaledig!! Men visst man behöver vara utanför hemmets väggar i alla fall en gång i veckan, men tiden går så snabbt... Min är snart 6 månader och tiden bara går, det är så lätt att missa alla framsteg och man glömmer så snabbt allt som händer. Bara njut!